ENOSAD Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği
ENOSAD Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği

CoNet - Co-operative Network Training

 

CoNet - Co-operative Network Training

ENOSAD, AB / LLP (Lifelong Learning Programme) Yaşam boyu Öğrenme Programı’ na bağlı bir alt program olan ERASMUS çerçevesinde tanımlanmış  CoNet - Co-operative Network Training projesinde 6 Avrupa ülkesi ile birlikte ortak olarak yer aldı.

ENOSAD  (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği) geçen yakın zaman içinde Avrupa birliği çerçeve programları kapsamındaki  birkaç endüstriyel ve bilimsel projeye, bu tip konularda deneyim kazanmak ve derneğe gelir kazandırmak amacıyla başvurmuştur. Bunlardan biri olan ve AB/ LLP (Lifelong Learning Programme) Yaşam boyu Öğrenme Programı’ na bağlı bir alt program olan ERASMUS çerçevesinde tanımlanmış ve CoNet - Co-operative Network Training adı altındaki projeye katılımı onaylanmıştır.

Belçika, Bulgaristan, Almanya, Yunanistan, Polonya, Türkiye ve İrlanda olmak üzere 7 ülkenin ortak olarak yer aldığı ve birçok bölümden oluşan bu projenin her bölümünde Türkiye’den Endüstri adına ENOSAD ve Akademi adına YTU - Yıldız Teknik Üniversitesi katılımcı olarak yer almıştır.

Programın ana içeriği her tip üretim yapan kurum ve kuruluşlara ve/veya üniversitelerin ilgili bölüm öğrencilerine günümüzde hızla gelişen ve çeşitlenen haberleşme ağ protokolleri konusunda temel teoriyi de içeren fakat ağırlıklı olarak kullanım ve kurulum konusunda yeniden ve sürekli eğitim vermek ve gerektiğinde bilgiye ulaşımı kolaylaştırmak ve bu amaçla taşınabilir Demo Sistemleri ya da Laboratuvar Setleri geliştirmek mantığını taşımaktadır.

ENOSAD adına proje yürütücülüğünü ENOSAD  Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Sami ÖMEROĞLU gerçekleştirmiştir.

Bugüne kadar projeyi geliştirmek amacıyla programa katılan partner ülkelerde genel toplantılar düzenlenmiştir. İlk toplantı GM1 Antwerp – Belçika’ da, GM2 Krakow – Polonya’ da, GM3 Chania – Yunanistan’ da, GM4 Rusçuk – Bulgaristan’ da, GM5 Valencia – İspanya’ da ve GM6, 28 Mayıs – 01 Haziran 2011 tarihleri arasında İstanbul’ da ENOSAD tarafından gerçekleştirilmiştir.
Odessa – Ukrayna’ da gerçekleştirilen GM7’ nin ardından bir sonraki genel toplantı GM8 projenin Türkiye’ deki akademik ortağı Yıldız Teknik Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Fakültesi tarafından
18 – 22 Ocak 2012 tarihlerinde yine İstanbul’ da gerçekleştirilmiş ve projenin geliştirilmesi amacıyla yapılan son toplantı ise 5 – 9 Eylül 2012 tarihinde İrlanda’da gerçekleştirilmiştir.  
İrlanda’da yapılan son genel toplantı kapsamında 7 Eylül 2012 tarihinde ”Industrial Communications” adı altında uluslar arası bir çalıştay ise Limerick Üniversitesi’ nde gerçekleştirilmiştir.

Çalıştay sunumlarına erişim:  
http://www.profibus.ie/workshop.htm

PROJE ORTAKLARI

A - YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI 

Karel de Grote Hogeschool   - Belçika (Proje Koordinatörü)

University of Ruse - Bulgaristan

FachhochschuleDuseeldorf University of Applied Science, FHD  - Almanya

Technological Institute of Crete  - Yunanistan

AGH University of Science and Technology, Krakow   - Polonya

Yildiz Technical University, YTU  -  Türkiye


B - EĞİTİM KURUMLARI 

Limtec      -  Belçika
Automation Research Centre    -  İrlanda

C – İŞLETMELER

Phoenix Contact       - Almanya

D - DERNEK

ENOSAD     -  Türkiye

İLİŞKİLİ ORTAKLAR

1-BELÇİKA
2-BULGARİSTAN
3-ALMANYA
4-FRANSA
5-YUNANİSTAN
6-POLONYA
7- TÜRKİYE
8-RUSYA
9-UKRAYNA

MOBİLE LABORATUVARLAR

CML1    Ethernet based IO Systems (Ethernet Basics)   - YTU
CML2    Profinet on Siemens Platform    -  AGH, Krakow / Ruse
CML3    Profinet on Phoenix Contact    - FH-Dusseldorf
CML4    Beckhoff EtherCat   -  Limtec
CML5    Allen Bradley Ethernet IP  - AGH, Krakow
CML6    Realtime Process   - Limtec
CML7    Wireless    - KdG

 

Detaylı bilgi:  http://www.conet-eu.com

 


http://www.conet-eu.com/pdf/Flyer.pdf

 http://www.profibus.ie/Comms_WS%20Flyer%20Rev8_Half.jpg

http://www3.ul.ie/~arc/

 

Bağlantılar:


Karel de Grote-Hogeschool       http://www.kdg.be/

 
University of Ruse http://www.uni-ruse.bg/en

 


Fachhochschule Düsseldorf University of Applied Sciences, FHD
http://english.fh-duesseldorf.de/a_home

 


Technological Educational Insitute of Crete
http://www.teicrete.gr/en

 AGH University of Science and Technology, Krakow

http://www.agh.edu.pl/en/

 Yildiz Technical University, YTU

http://www.yildiz.edu.tr/

 


Limburgs Technologiecentrum van de Metaalsector
http://www.limtec.be/

 


Automation Research Centre / University of Limerick
http://www3.ul.ie/~arc/

 


Phoenix Contact GmbH & Co. KG
http://www.phoenixcontact.com/index.php

 


ENOSAD (Industrial Automation Industrialists' Association)
http://enosad.org.tr/tr

 

 


 

 

EMERSON Process Management Ltd. Şti. 
MCS Otomasyon San. Tic. Ltd. Şti. 
YRM OTOMASYON Mühendislik Taah. Elekt. San. ve Tic. A.Ş. SİSEL Mühendislik Elektronik San. ve Tic. A.Ş. HAKAN Elektrik ve Enerji Sistemleri San.Tic. Ltd.Şti. AKIM METAL San. ve Tic. A.Ş. DELTA GREENTECH Elektronik San. Ltd. Şti. NETES Mühendislik ve Dış Tic. A.Ş. AB MARKET Elektrik Otomasyon San. ve Dış Tic. A.Ş. PARKER Hareket ve Kontrol Sistemleri Tic. Ltd. Şti. 
EMKO Elektronik San. ve Tic. A.Ş. DORUK Otomasyon ve Yazılım San. Tic. A.Ş. AK OTOMASYON  San. ve Tic. Ltd. Şti. DIGITERRA TEKNOLOJİ A.Ş. OTKON Mühendislik ve Elektrik San. Tic. Ltd. Şti. PROSES Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. HANNOVER FAIRS TURKEY Fuarcılık A.Ş. OMRON Electronics Ltd. Şti. WEIDMULLER Elektronik Tic. Ltd. Şti. TURCK Otomasyon Tic. Ltd. Ști. PEPPERL+FUCHS Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. ASP Otomasyon A.Ş. 
ROBOSAN OTOMASYON A.Ş. DELTA VANA Kontrol Sistemleri ve Mühendislik San. Tic. A.Ş. BİLKO Bilgisayar Otomasyon ve Kontrol A.Ş. AKBİL Endüstriyel Kontrol Sistemleri A.Ş.
HALICI Elektronik Telekomünikasyon San.Tic. Ltd. Şti. ROCKWELL Otomasyon Tic. A.Ş. DANFOSS Otomasyon ve Kontrol Ürünleri    Tic. Ltd. Şti. SCHUNK Intec Bağlama Sistemleri ve Otomasyon San. ve Tic. Ltd. Şti. SMS - Sanayi Malzemeleri Üretim ve Satışı A.Ş. İNTEGROL Entegre Kontrol Sistemleri Ltd. Şti. ANOT Endüstri ve Tic. A.Ş. DACEL Elektrik-Elektronik Mühendislik Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. FEMSAN Elektrik Motorları San. Tic. A.Ş. DOSTEL Otomasyon Elektrik Elektronik San. Tic. Ltd. Şti. NACHI Europe GMBH Türkiye Şubesi PHOENIX CONTACT Elektronik Tic. Ltd. Şti. GMT Endüstriyel Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. SİMTEKNO Endüstriyel Ürünler San. Tic. Ltd. Şti. ALTINAY Robot Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.
TEZMAKSAN Robot ve Otomasyon Teknolojileri San. Tic. A.Ş. KONTEK Kontrol Teknolojileri ve Otomasyon San. Tic. A.Ş. MURR ELEKTRONİK San. ve Tic. Ltd. Şti. ROBO Otomasyon Müh. Elek. Mak. San. ve Tic. A.Ş. EMF Motor San. ve Tic. A.Ş. 
BOSCH REXROTH Otomasyon San. ve Tic. A.Ş. ENTEK TEKNİK A.Ş. OSKON Elektrik-Elektronik Mak. San. Tic. Ltd. Şti. 
ALTERNATİF Yayıncılık Tanıtım Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.
EMAS Elektroteknik Makine San. ve Tic. A.Ş. TEKNOWATT Akıllı Makine ve Otomasyon  Sis. San. ve Tic. A.Ş. GÜNMAK Endüstriyel Alet Pompa ve Otomasyon Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. 
IAS Bilgi İşlem Danışmanlık San. ve Tic. A.Ş. SIEMENS San. ve Tic. A.Ş.
MÜHENDİSLER Elektrik San. Tic. Ltd. Şti. KUKA CEE GmbH Merkezi Avusturya İstanbul Merkez Şubesi
RITTAL Pano Sistemleri Tic. A.Ş. OPKON Optik Elektronik Kontrol San. ve Tic. A.Ş. KPI Automation Endüstriyel Otomasyon Sistemleri Tic. San. Ltd. Şti. VAT ENERJİ Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş. ELİMKO Elektronik Ltd. Şti. LİMA Endüstriyel Bilgisayar Hiz. ve Tic. Ltd. Şti. DMY Elektrik Otomasyon Aydınlatma San. ve Tic. A.Ş.
SICK - Sensörler ve İleri Cihazlar Kontrol A.Ş. SCHNEIDER Electric San. ve Tic. A.Ş.
PVD - Proses Vana Donanım San. ve Tic. Ltd. Şti. 
ADVANTECH TURKEY Teknoloji A.Ş. ELİAR Elektronik San. A.Ş. METER Elektronik San. ve Tc. A.Ş. 
SEW-EURODRIVE Hareket Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. EGE Endüstriyel Kontrol Elektromekanik San. ve Tic. A.Ş. JUMO Ölçü Sistemleri ve Otomasyon
San. ve Tic. Ltd. Şti. STÄUBLI Sanayi Makine ve Aksesuarları Tic. Ltd. Şti. MEDEL Mühendislik ve Elektronik San. Tic. A.Ş. ANT Mühendislik San. ve Tic. A.Ş. TEMPA Pano San. ve Tic. A.Ş. 
ROBOTEK Otomasyon Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti. 
GSD - GENEL SİSTEM DİZAYNI Mühendislik Bilişim Taahhüt San. ve Tic. A.Ş. FESTO San. ve Tic. A.Ş.
BAUMÜLLER Motor Kontrol Sistem San. Tic. Ltd. Şti. SERVO KONTROL Makina Otomasyon Dış Tic. Ltd. Şti. ProsesTÜRK Endüstriyel Otomasyon ve Makina San. Tic. Ltd. Şti. ENTEK Otomasyon Ürünleri San. Tic. A.Ş. ENKO TEKNİK Elektrik Makina ve Kontrol Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. BGM Mühendislik ve Endüstriyel Uygulamalar San. ve Tic. Ltd. Şti. 
E3TAM A.Ş. EATON Elektrik Tic. Ltd. Şti. HİDREL Hidrolik Elemanlar San. Tic. A.Ş. 
ÖZDAŞ Mühendislik San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. OKSİTEM Otomasyon Kontrol Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. ABB Elektrik A.Ş.
MITSUBISHI ELECTRIC Turkey Elektrik Ürünleri A.Ş.
KARDEŞ ELEKTRİK San. ve Tic.A.Ş. ifm electronic Elektrikli ve Elektronik Aletler İth.İhr.Paz.Tic.Ltd.Şti. OPTİMUM Süreç Tasarımı ve Uygulamaları San. ve Tic. Ltd. Şti. FANUC Turkey Endüstriyel Otomasyon Tic. Ltd. Şti. LEUZE electronic San. ve Tic. Ltd. Şti. 
HKTM - HİDROPAR Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi San. ve Tic. A.Ş. EKSEN Yayıncılık Fuarcılık Tanıtım Hizm. Ltd. Şti. YASKAWA Turkey Elektrik Tic. Ltd. Şti. SMC Turkey Otomasyon A.Ş. HİD-TEK Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. WAGO Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. 
EMİKON Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. BİLGİ Otomasyon San. Tic. A.Ş. AES - ACAR Endüstriyel Sistemler San. ve Tic. A.Ş. KLEMSAN Elektrik Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
Makine Sanayii Sektör Platformu
 
Makine Sanayii Sektörü Platformu Üyesidir
Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu MAKFED Üyesidir
International Federation of Robotics ifr Üyesidir