ENOSAD Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği
ENOSAD Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği

ENOSAD 10. YAŞINDA, TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYOR:

I. ULUSLARARASI İLERİ ENDÜSTRİYEL OTOMASYON KONGRE VE SERGİSİ

Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği ENOSAD, 10 yıllık geçmişiyle, Türkiye adına birçok eksiği fark etmiş ve doldurmaya çalışmış, çoğunda da önemli yollar kat etmiş bir dernektir. Bu yıl da aynı amaçlar doğrultusunda “Uluslararası İleri Endüstriyel Otomasyon Kongre ve Sergisi” isimli ve periyodik olarak düzenlenecek bir etkinlik dizisinin birincisini gerçekleştirecektir. Aralık 2014 tarihinde gerçekleşecek olan “I. Uluslararası İleri Endüstriyel Otomasyon Kongre ve Sergisi”nde, bilim ile endüstrinin bir araya geldiği, yeni fikirlerin ortaya atıldığı, Türkiye sanayisinin dünya ile yarışabileceği örnekleri ortaya çıkaran bir ortam oluşturulması hedeflenmektedir.

Kongre ve Sergi’nin tanıtım amaçlı basın toplantısı, 15 Mayıs 2014 Perşembe günü, Yıldız Teknik Üniversitesi – Yıldız Hisar Tesisi’nde yapılmıştır.

Basın toplantısında da değinildiği üzere,  “I. Uluslararası İleri Endüstriyel Otomasyon Kongre ve Sergisi” için, yerli ve yabancı konuşmacılar ile zenginleştirilen bir program hazırlanmaktadır. Etkinlikte sunumların yanı sıra sergiler de yer alacak, katılımcılar sektördeki paydaşlarına sunmak istedikleri çalışmalarını orada sergileyebilecektir. Ayrıca, katılımcıların konu ve kapsam önerilerine açık olacak şekilde serbest kürsülerin ve benzeri yeni yaklaşımların getirilmesi için çalışılmaktadır.

 

TÜRKİYE’DE CİDDİ BİR İYİ MÜHENDİS POTANSİYELİ MEVCUTTUR!

Sempozyum fikri üç yıllık bir düşünme ve çalışma sürecinden sonra; öncelikle farkındalığı artırmak ve ardından bilimin üreticisi ile uygulayıcısını bir araya getirmek düşüncelerinden kaynaklanmıştır. Sempozyum çerçevesinde, geçmişte yapılan çalışmalardan çok, geleceğe yönelik olarak atılacak adımların neler olacağına dair sunumların gerçekleştirmesi planlanmaktadır. Böylelikle sempozyum, tüm cihazların birbiriyle haberleşebildiği, daha çok otomasyon daha az insan gücü gerektiren yeni bir dönem olan Endüstri 4.0 Çağı için önemli bir referans olacaktır.

Öte yandan, Türkiye’deki cari açığın, dışarından alınan teknolojiye karşılık teknoloji ihracatı yapılmamasından kaynaklandığı bir gerçekliktir. Oysa Türkiye’de yetişen mühendisler iyi yetişmekte, ancak bu potansiyeli yerel firmalar değil de çokuluslu şirketler daha çok kullanmaktadır. Mevcut potansiyelin doğru kullanılması, cari açık probleminin önüne geçilebilmesinde önemli bir etken olacaktır. Sempozyum, bu açıdan da önemli bir buluşma zemini oluşturacaktır.

Bu gibi sempozyumların yurtdışında çok sayıda benzerlerinin olduğunu biliyoruz ve ENOSAD olarak bunlara sıklıkla katılmaktayız. Bu noktada, benzer bir sempozyumu Türkiye’de de organize ederek otomasyon alanına dikkat çekmek istiyoruz ve oluşacak ortam ile geleceğe önemli katkılar sunulabileceğini düşünüyoruz. Günümüzde artık, günü kurtarmaktan çok, geleceği satın almaya yönelik çalışmaların yaygınlaşmıştır. Dolayısıyla, bu kapsamda bir sempozyum, geleceğin belirlenmesinde de önemli bir etki yapacaktır.

Endüstrinin  gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek için işin teorisinin tartışıldığı bu gibi sempozyumlar hiç kuşkusuz önemlidir. Bir ülkenin ekonomisinin gelişmesi ürettiği teknoloji ve yarattığı katma değer ile orantılıdır. Endüstrilerin gelişmesi ve katma değeri yüksek mal üretiminde otomasyonun önemi çok yüksektir. Bir ülkenin ekonomik değerlendirmesi bir zamanlar sattığı makinenin birim kilo fiyatına bakılarak yapılırken, şimdilerde ve gelecekte makinelerin katma değerlerinin otomasyonlarına göre yapılacaktır. Üretim süreci araştırmalarında makine imalatı konusunda birim kilogram fiyatına bakıldığında Türkiye’de son 3 yılda 7 dolardan 6 dolara düştüğü görülmektedir. Almanya’da bu değer 100 dolar civarındadır. Tekstildeki duruma bakıldığında, bizde 1 birim olan değerin İspanya’da 7 birim olduğu görülmektedir. Tabii ki bu farkta, yaratılan katma değer ve yaratılan marka  değerinin payı olduğunu görmek gerekiyor. Bizler de marka değeri ve katma değeri yüksek ürünler, sistemler geliştirmeliyiz. Burada, süreç inovasyonu çok önemlidir.

Bu yeni süreçte, her yönden çok daha fazla birlikte olmamız gerektiğini düşünüyoruz. 

 

SPONSORLARIN KATKILARINI BEKLİYORUZ!

ENOSAD olarak, farklı sektörlerden birçok firmaya hitap edebilecek olan sempozyumun düzenlenebilmesi için yine farklı platformlardan gelebilecek desteklere açığız.

Sponsorluklar ile, örneğin yurtdışından daha fazla konuşmacı getirilebileceğini düşünüyoruz…

Sempozyuma, başta mühendis ve yönetici olmak üzere, 500 ile 1000 kişi arasında katılımcı delegesi bekliyoruz. Sempozyumda, bilgiye ihtiyaç duyan kişi ve kurumları özellikle ağırlamak istiyor ve katılımın delegeler aracılığı ile yapılmasını planlıyoruz.

Bu sempozyumda belki şimdiye kadar hiç kullanılmayan terimler ortaya atılacaktır. Çünkü, Bilim Kurulu oluşturulurken üniversitelerden destek alıyoruz ve onların işaret ettiği, alanında uzman akademisyenler ile çalışıyoruz.

 

TÜM MEDYAMIZIN KATKILARINI BEKLİYORUZ!

Hiç kuşkusuz, genel olarak tüm medyamızın ve özel olarak basın-yayın sektörünün de çalışmalarla ilgili vereceği destek, otomasyon alanında bir bilinç oluşmasına çok değerli katkılar sağlayacaktır. Bu konuda sektörden yüksek hassasiyet bekliyoruz.

Eminiz, yıllardır çıkarılan yayınlarla hitap ettiğimiz sektörlerin gelişmelerine önemli katkılar sunan siz değerli basın mensubu dostlarımız aracılığı ile, Türkiye’de ilk kez ve geniş katılımla düzenlenecek olan  “I. Uluslararası İleri Endüstriyel Otomasyon Kongre ve Sergisi”, daha verimli, daha çevreci, sürdürülebilir ve daha güvenli Mühendislik Çözümleri’nin ve yenilikçi teknolojilerin yarışacağı bir kongre olacaktır.

Bu bağlamda, ortak iş birliğimizde yepyeni bir başlangıcı olması dileğiyle, katılımlarınızı bekliyoruz.

EMERSON Process Management Ltd. Şti. 
KLEMSAN Elektrik Elektronik San. ve Tic. A.Ş. MCS Otomasyon San. Tic. Ltd. Şti. 
YRM OTOMASYON Mühendislik Taah. Elekt. San. ve Tic. A.Ş. SİSEL Mühendislik Elektronik San. ve Tic. A.Ş. HAKAN Elektrik ve Enerji Sistemleri San.Tic. Ltd.Şti. NETES Mühendislik ve Dış Tic. A.Ş. PARKER Hareket ve Kontrol Sistemleri Tic. Ltd. Şti. 
EMKO Elektronik San. ve Tic. A.Ş. DORUK Otomasyon ve Yazılım San. Tic. A.Ş. AK OTOMASYON  San. ve Tic. Ltd. Şti. OTKON Mühendislik ve Elektrik San. Tic. Ltd. Şti. PROSES Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. HANNOVER FAIRS TURKEY Fuarcılık A.Ş. OMRON Electronics Ltd. Şti. WEIDMULLER Elektronik Tic. Ltd. Şti. TURCK Otomasyon Tic. Ltd. Ști. PEPPERL+FUCHS Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. ASP Otomasyon A.Ş. 
ROBOSAN OTOMASYON A.Ş. DELTA VANA Kontrol Sistemleri ve Mühendislik San. Tic. A.Ş. BİLKO Bilgisayar Otomasyon ve Kontrol A.Ş. AKBİL Endüstriyel Kontrol Sistemleri A.Ş.
HALICI Elektronik Telekomünikasyon San.Tic. Ltd. Şti. ROCKWELL Otomasyon Tic. A.Ş. DANFOSS Otomasyon ve Kontrol Ürünleri    Tic. Ltd. Şti. SCHUNK Intec Bağlama Sistemleri ve Otomasyon San. ve Tic. Ltd. Şti. GLOBAL Mekatronik Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. SMS - Sanayi Malzemeleri Üretim ve Satışı A.Ş. İNTEGROL Entegre Kontrol Sistemleri Ltd. Şti. ANOT Endüstri ve Tic. A.Ş. AKIM METAL San. ve Tic. A.Ş. DACEL Elektrik-Elektronik Mühendislik Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. FEMSAN Elektrik Motorları San. Tic. A.Ş. DOSTEL Otomasyon Elektrik Elektronik San. Tic. Ltd. Şti. NACHI Europe GMBH Türkiye Şubesi PHOENIX CONTACT Elektronik Tic. Ltd. Şti. GMT Endüstriyel Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. SİMTEKNO Endüstriyel Ürünler San. Tic. Ltd. Şti. ALTINAY Robot Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.
TEZMAKSAN Robot ve Otomasyon Teknolojileri San. Tic. A.Ş. KONTEK Kontrol Teknolojileri ve Otomasyon San. Tic. A.Ş. MURR ELEKTRONİK San. ve Tic. Ltd. Şti. ROBO Otomasyon Müh. Elek. Mak. San. ve Tic. A.Ş. EMF Motor San. ve Tic. A.Ş. 
ENTEK TEKNİK A.Ş. OSKON Elektrik-Elektronik Mak. San. Tic. Ltd. Şti. 
ALTERNATİF Yayıncılık Tanıtım Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.
EMAS Elektroteknik Makine San. ve Tic. A.Ş. GÜNMAK Endüstriyel Alet Pompa ve Otomasyon Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. 
SIEMENS San. ve Tic. A.Ş.
MÜHENDİSLER Elektrik San. Tic. Ltd. Şti. RITTAL Pano Sistemleri Tic. A.Ş. OPKON Optik Elektronik Kontrol San. ve Tic. A.Ş. BOSCH REXROTH Otomasyon San. ve Tic. A.Ş. PROMEDA Elektrik ve Aydınlatma Malzemeleri Tic. ve San. Ltd. Şti. VAT ENERJİ Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş. ELİMKO Elektronik Ltd. Şti. LİMA Endüstriyel Bilgisayar Hiz. ve Tic. Ltd. Şti. SAVIOR Kontrol Otomasyon Sistemleri Elektronik San. ve Tic. A.Ş. 
SICK - Sensörler ve İleri Cihazlar Kontrol A.Ş. SCHNEIDER Electric San. ve Tic. A.Ş.
PVD - Proses Vana Donanım San. ve Tic. Ltd. Şti. 
ADVANTECH TURKEY Teknoloji A.Ş. ELİAR Elektronik San. A.Ş. METER Elektronik San. ve Tc. A.Ş. 
SEW-EURODRIVE Hareket Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. SİMGE Endüstriyel Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. EGE Endüstriyel Kontrol Elektromekanik San. ve Tic. A.Ş. BİLEŞİM Yayıncılık Fuarcılık ve Tanıtım Hizm. San. Tic. A.Ş.
JUMO Ölçü Sistemleri ve Otomasyon
San. ve Tic. Ltd. Şti. STÄUBLI Sanayi Makine ve Aksesuarları Tic. Ltd. Şti. ISRA VISION Yapay Görme ve Otomasyon San. ve Tic. A.Ş. MEDEL Mühendislik ve Elektronik San. Tic. A.Ş. ANT Mühendislik San. ve Tic. A.Ş. TEMPA Pano San. ve Tic. A.Ş. 
ROBOTEK Otomasyon Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti. 
GSD - GENEL SİSTEM DİZAYNI Mühendislik Bilişim Taahhüt San. ve Tic. A.Ş. FESTO San. ve Tic. A.Ş.
SERVO KONTROL Makina Otomasyon Dış Tic. Ltd. Şti. ProsesTÜRK Endüstriyel Otomasyon ve Makina San. Tic. Ltd. Şti. IAS Bilgi İşlem Danışmanlık San. ve Tic. A.Ş. ENTEK Otomasyon Ürünleri San. Tic. A.Ş. ENKO TEKNİK Elektrik Makina ve Kontrol Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. BGM Mühendislik ve Endüstriyel Uygulamalar San. ve Tic. Ltd. Şti. 
E3TAM A.Ş. EATON Elektrik Tic. Ltd. Şti. HİDREL Hidrolik Elemanlar San. Tic. A.Ş. 
ÖZDAŞ Mühendislik San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. OKSİTEM Otomasyon Kontrol Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. SRDR Mühendislik San ve Tic A.Ş. (SRDR Robotik) ABB Elektrik A.Ş.
MITSUBISHI ELECTRIC Turkey Elektrik Ürünleri A.Ş.
KARDEŞ ELEKTRİK San. ve Tic.A.Ş. ifm electronic Elektrikli ve Elektronik Aletler İth.İhr.Paz.Tic.Ltd.Şti. OPTİMUM Süreç Tasarımı ve Uygulamaları San. ve Tic. Ltd. Şti. FANUC Turkey Endüstriyel Otomasyon Tic. Ltd. Şti. LEUZE electronic San. ve Tic. Ltd. Şti. 
HKTM - HİDROPAR Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi San. ve Tic. A.Ş. EKSEN Yayıncılık Fuarcılık Tanıtım Hizm. Ltd. Şti. YASKAWA Turkey Elektrik Tic. Ltd. Şti. SMC Turkey Otomasyon A.Ş. HİD-TEK Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. WAGO Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. 
EMİKON Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. BİLGİ Otomasyon San. Tic. A.Ş. AES - ACAR Endüstriyel Sistemler San. ve Tic. A.Ş.
Makine Sanayii Sektör Platformu
 
Makine Sanayii Sektörü Platformu Üyesidir
Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu MAKFED Üyesidir
International Federation of Robotics ifr Üyesidir