ENOSAD Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği
ENOSAD Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği

KSO ve ENOSAD İşbirliği İle Ur-Ge Projesi Açılış Toplantısı Yapıldı

             

 

Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO), ENOSAD işbirliğiyle T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” (Ur-Ge) kapsamında hazırladığı “Robotik Teknolojileri ve Endüstriyel Otomasyon Sektörü Ur-Ge Projesi” nin Açılış Toplantısı ve İhtiyaç Analizi Çalıştayı,  28 Ocak 2020 tarihinde Gebze’deki Workinn Hotel’de yapıldı. 

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde gerçekleştirilen kümelenme temelli işletim yönetimi eğitimi kapsamında robotik teknolojileri ve akıllı sistemler alanında çalışan firmalar ile tanışma süreciyle başlayan Ur-Ge projesi, Ticaret Bakanlığının onayı sonucunda Kocaeli Sanayi Odası tarafından hayata geçirildi. 

YÜZDE 75 DEVLET DESTEĞİ SUNULACAK 

Projede, sektörde endüstriyel otomasyon sistemleri, robotik otomasyon ve yazılım teknolojileri, mühendislik, pnömatik ve hidrolik teknolojilerinde ihracat yapmayı ya da ihracatını artırmayı hedefleyen ve yurt dışı pazarlamada sinerji yaratacak sınırlı sayıda firmanın ortak hedef ve pazarlama faaliyetleri etrafında bir araya gelmeleri amaçlanıyor.  

Toplam 15 teknoloji firması ile gerçekleştirilmesi öngörülen ve İhtiyaç Analizi Çalıştayı’nda yol haritası belirleme çalışmaları yapılan projede, üç yıl süresince firmalara çeşitli alanlarda yüzde 75 devlet destekli faaliyetler sunulması planlanıyor. 

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ile gerçekleştirilecek çalışmanın 10 hafta sürmesi ve nisan ayında tamamlanması öngörülüyor. Bu süre zarfında firmalar ile çalıştaylar ve birebir görüşmeler gerçekleştirilecek.

“ULUSLARARASI REKABET, ÜRÜN GELİŞTİRMEYİ SAĞLAYACAK” 

Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren proje partneri ENOSAD Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Halıcı, uluslararası alanda rekabet yapılabildiği takdirde ülkemizdeki firmaların gelişebileceğini, aksi halde rekabet şanslarını ve mevcut pozisyonlarını kaybedeceklerini belirterek uluslararası rekabetin önemine değindi. 

İnşaat ve makina sektörünün alt sektörü olarak hizmet veren yapıya sahip teknoloji firmalarının projede yer almalarının önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Halıcı, uluslararası rekabetin aynı zamanda uluslararası ürün geliştirmeyi de sağlayacağını belirterek projede yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

“TEKNOLOJİK BİLGİ BİRİKİMİNİ ARTIRMAYI AMAÇLIYORUZ” 

Proje Koordinatörü ve KSO Genel Sekreteri Memet Barış Turabi ise, ENOSAD ile iş birliklerinin geçmiş yıllara dayandığını, Endüstri 4.0 konusundaki çalışma ve çabalarını kalıcı kılma noktasında ENOSAD ile tanıştıklarını ve çalışmaya başladıklarını belirtti. 

Turabi, sözlerine şöyle devam etti: “Bu projeye katılan firmaların yarısı hem sanayi odası hem de ENOSAD’ın ortak üyesi. ENOSAD Yönetim Kurulu Üyesi, aynı zamanda KSO Meclis Üyesi Tunç Atıl’ın da girişimleri ile iş birliğini sürdürülebilir kılmaya çalıştık. ENOSAD ile çalışmaya başlamamız ile birlikte Ur-Ge ihtiyacı doğdu ve proje sürecini başlattık. Bizim için küme çalışması büyük önem taşıyor. Ticaret Bakanlığı destekli bu proje ile Kocaeli ve İstanbul bölgesindeki robotik teknolojiler ve akıllı sistemler konusunda faaliyet gösteren firmaların kurumsal altyapılarını geliştirmeyi, inovasyon kapasitelerini artırmayı hedefliyor, Endüstri 4.0 entegrasyonunu desteklemeye ve global robotik pazarındaki gelişmeleri buraya entegre etmeye çalışıyoruz. Amacımız, teknolojik bilgi birikimini yükselterek ithalat payını azaltmak ve ihracat payını artırmak.”

YOL HARİTASI BELİRLENDİ 

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ekibi tarafından Ur-Ge proje destek kapsamı ve proje tanıtımının ardından İhtiyaç Analizi Uygulama Süreci ile ilgili bilgiler aktarıldı ve grup çalışmaları ile yol haritası belirlenerek görüş ve önerilerin paylaşılması ile toplantı sona erdi. 

 

EMERSON Process Management Ltd. Şti. 
MCS Otomasyon San. Tic. Ltd. Şti. 
YRM OTOMASYON Mühendislik Taah. Elekt. San. ve Tic. A.Ş. SİSEL Mühendislik Elektronik San. ve Tic. A.Ş. HAKAN Elektrik ve Enerji Sistemleri San.Tic. Ltd.Şti. AKIM METAL San. ve Tic. A.Ş. DELTA GREENTECH Elektronik San. Ltd. Şti. NETES Mühendislik ve Dış Tic. A.Ş. AB MARKET Elektrik Otomasyon San. ve Dış Tic. A.Ş. PARKER Hareket ve Kontrol Sistemleri Tic. Ltd. Şti. 
EMKO Elektronik San. ve Tic. A.Ş. DORUK Otomasyon ve Yazılım San. Tic. A.Ş. AK OTOMASYON  San. ve Tic. Ltd. Şti. DIGITERRA TEKNOLOJİ A.Ş. OTKON Mühendislik ve Elektrik San. Tic. Ltd. Şti. PROSES Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. HANNOVER FAIRS TURKEY Fuarcılık A.Ş. OMRON Electronics Ltd. Şti. WEIDMULLER Elektronik Tic. Ltd. Şti. TURCK Otomasyon Tic. Ltd. Ști. PEPPERL+FUCHS Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. ASP Otomasyon A.Ş. 
ROBOSAN OTOMASYON A.Ş. DELTA VANA Kontrol Sistemleri ve Mühendislik San. Tic. A.Ş. BİLKO Bilgisayar Otomasyon ve Kontrol A.Ş. AKBİL Endüstriyel Kontrol Sistemleri A.Ş.
HALICI Elektronik Telekomünikasyon San.Tic. Ltd. Şti. ROCKWELL Otomasyon Tic. A.Ş. DANFOSS Otomasyon ve Kontrol Ürünleri    Tic. Ltd. Şti. SCHUNK Intec Bağlama Sistemleri ve Otomasyon San. ve Tic. Ltd. Şti. SMS - Sanayi Malzemeleri Üretim ve Satışı A.Ş. İNTEGROL Entegre Kontrol Sistemleri Ltd. Şti. ANOT Endüstri ve Tic. A.Ş. DACEL Elektrik-Elektronik Mühendislik Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. FEMSAN Elektrik Motorları San. Tic. A.Ş. DOSTEL Otomasyon Elektrik Elektronik San. Tic. Ltd. Şti. NACHI Europe GMBH Türkiye Şubesi PHOENIX CONTACT Elektronik Tic. Ltd. Şti. GMT Endüstriyel Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. SİMTEKNO Endüstriyel Ürünler San. Tic. Ltd. Şti. ALTINAY Robot Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.
TEZMAKSAN Robot ve Otomasyon Teknolojileri San. Tic. A.Ş. KONTEK Kontrol Teknolojileri ve Otomasyon San. Tic. A.Ş. MURR ELEKTRONİK San. ve Tic. Ltd. Şti. ROBO Otomasyon Müh. Elek. Mak. San. ve Tic. A.Ş. EMF Motor San. ve Tic. A.Ş. 
BOSCH REXROTH Otomasyon San. ve Tic. A.Ş. ENTEK TEKNİK A.Ş. OSKON Elektrik-Elektronik Mak. San. Tic. Ltd. Şti. 
ALTERNATİF Yayıncılık Tanıtım Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.
EMAS Elektroteknik Makine San. ve Tic. A.Ş. GÜNMAK Endüstriyel Alet Pompa ve Otomasyon Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. 
IAS Bilgi İşlem Danışmanlık San. ve Tic. A.Ş. SIEMENS San. ve Tic. A.Ş.
MÜHENDİSLER Elektrik San. Tic. Ltd. Şti. KUKA CEE GmbH Merkezi Avusturya İstanbul Merkez Şubesi
RITTAL Pano Sistemleri Tic. A.Ş. OPKON Optik Elektronik Kontrol San. ve Tic. A.Ş. KPI Automation Endüstriyel Otomasyon Sistemleri Tic. San. Ltd. Şti. VAT ENERJİ Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş. ELİMKO Elektronik Ltd. Şti. LİMA Endüstriyel Bilgisayar Hiz. ve Tic. Ltd. Şti. DMY Elektrik Otomasyon Aydınlatma San. ve Tic. A.Ş.
SICK - Sensörler ve İleri Cihazlar Kontrol A.Ş. SCHNEIDER Electric San. ve Tic. A.Ş.
PVD - Proses Vana Donanım San. ve Tic. Ltd. Şti. 
ADVANTECH TURKEY Teknoloji A.Ş. ELİAR Elektronik San. A.Ş. METER Elektronik San. ve Tc. A.Ş. 
SEW-EURODRIVE Hareket Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. EGE Endüstriyel Kontrol Elektromekanik San. ve Tic. A.Ş. JUMO Ölçü Sistemleri ve Otomasyon
San. ve Tic. Ltd. Şti. STÄUBLI Sanayi Makine ve Aksesuarları Tic. Ltd. Şti. MEDEL Mühendislik ve Elektronik San. Tic. A.Ş. ANT Mühendislik San. ve Tic. A.Ş. TEMPA Pano San. ve Tic. A.Ş. 
ROBOTEK Otomasyon Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti. 
GSD - GENEL SİSTEM DİZAYNI Mühendislik Bilişim Taahhüt San. ve Tic. A.Ş. FESTO San. ve Tic. A.Ş.
BAUMÜLLER Motor Kontrol Sistem San. Tic. Ltd. Şti. SERVO KONTROL Makina Otomasyon Dış Tic. Ltd. Şti. ProsesTÜRK Endüstriyel Otomasyon ve Makina San. Tic. Ltd. Şti. ENTEK Otomasyon Ürünleri San. Tic. A.Ş. ENKO TEKNİK Elektrik Makina ve Kontrol Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. BGM Mühendislik ve Endüstriyel Uygulamalar San. ve Tic. Ltd. Şti. 
E3TAM A.Ş. EATON Elektrik Tic. Ltd. Şti. HİDREL Hidrolik Elemanlar San. Tic. A.Ş. 
ÖZDAŞ Mühendislik San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. OKSİTEM Otomasyon Kontrol Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. ABB Elektrik A.Ş.
MITSUBISHI ELECTRIC Turkey Elektrik Ürünleri A.Ş.
KARDEŞ ELEKTRİK San. ve Tic.A.Ş. ifm electronic Elektrikli ve Elektronik Aletler İth.İhr.Paz.Tic.Ltd.Şti. OPTİMUM Süreç Tasarımı ve Uygulamaları San. ve Tic. Ltd. Şti. FANUC Turkey Endüstriyel Otomasyon Tic. Ltd. Şti. LEUZE electronic San. ve Tic. Ltd. Şti. 
HKTM - HİDROPAR Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi San. ve Tic. A.Ş. EKSEN Yayıncılık Fuarcılık Tanıtım Hizm. Ltd. Şti. YASKAWA Turkey Elektrik Tic. Ltd. Şti. SMC Turkey Otomasyon A.Ş. HİD-TEK Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. WAGO Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. 
EMİKON Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. BİLGİ Otomasyon San. Tic. A.Ş. AES - ACAR Endüstriyel Sistemler San. ve Tic. A.Ş. KLEMSAN Elektrik Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
Makine Sanayii Sektör Platformu
 
Makine Sanayii Sektörü Platformu Üyesidir
Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu MAKFED Üyesidir
International Federation of Robotics ifr Üyesidir