ENOSAD Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği
ENOSAD Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği

ENOSAD Yeni Yönetimini Belirledi

Endüstriyel otomasyon ve endüstriyel proses kontrol alanında sektörün önde gelen firmalarını bir araya getirerek kurulan ve bugün 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası menşeli üye firmaları ile birlikte endüstriyel otomasyon sektörünün ilk ve tek temsilcisi olan ENOSAD, 23 Aralık 2021 tarihinde Pendik Green Park’ta gerçekleştirilen 9. Olağan Genel Kurul Toplantısı ile yeni dönem yönetim kurulunu belirledi. 

Toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Kayakıran güven tazelerken, yeni yönetim kurulunun görev dağılımı kısa süre içinde yapılacak ilk yönetim kurulu toplantısı sonrası belirlenecek.  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı, divan heyeti seçimi ve divan başkanının gündemi okuması ile devam etti.  

Toplantıda ilk konuşmayı yapan derneğin son dönem Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Kayakıran, konuşmasına başta kurucu ve onursal başkan Dr. Emin Olcay olmak üzere derneği kuran 16 kurucu üyeye teşekkür ederek başladı. Kayakıran, kurucuların o dönemde büyük bir vizyona sahip olarak bu birlikteliği sağladıklarını söyleyerek bu ve bundan sonra gelecek yönetim kurullarının da daha çok çalışarak ENOSAD’ı hep birlikte daha iyi ve layık olduğu yerlere getireceklerini belirtti ve bu vizyonla derneği kurdukları için tüm üyeler adına bir kez daha kuruculara teşekkürlerini sundu.

    

Kayakıran, geçmiş dönem başkanlarından Sedat Sami Ömeroğlu ve sonrasında Dr. Hüseyin Halıcı ile birlikte çalıştığını, bu iki vizyoner başkandan sonra başkanlığı devraldığı için kendi başkanlığının daha kolay olduğunu belirtti. Başkanlığı döneminde 16 firmayı daha dernek üyeliğine kazandırdıklarını belirten Kayakıran, “Yapılmasını hedefleyip de pandemi koşulları gibi nedenlerden dolayı tamamlayamadığımız çalışmalara, yeni dönemde ağırlık vererek yerine getirmeyi hedefliyoruz. Bunu başarmak için de sadece yönetim kurulunun değil, yönetim ile birlikte, tüm üyelerin çalışmalarını ve katkı sağlamalarını rica ediyorum. Derneğimizi hep beraber çalışarak hak ettiği yere getirmemiz, pastayı büyüterek bu pastadan bütün üyelerin pay almalarını sağlamamız gerekiyor. Bu nedenle de tüm üyelerimizden çalışmalara katılmalarını, fikir üretmelerini ve konuların takipçisi olmalarını önemle rica ediyorum.” şeklinde konuştu. 

Kayakıran konuşmasında ayrıca, ENOSAD’ın Deutsche Messe ve ST Endüstri Medya olmak üzere iki önemli PR gücüne sahip olduğunu vurgulayarak bu güçlerle birlikte derneği ön plana çıkaran güzel çalışmalar başardıklarını, bundan sonrada daha iyi projeler hayata geçireceklerini belirtti ve her iki kuruluşa da bugüne kadar derneğe sağladıkları katkılardan dolayı teşekkürlerini sundu. Kayakıran konuşmasını, yeni dönemin herkes için hayırlı olmasını dileyerek tamamladı.

Kayakıran’ın ardından söz alan ENOSAD Başkan Yardımcısı Dr. Hüseyin Halıcı, konuşmasına, geçmiş dönem başkanı Sedat Sami Ömeroğlu ve tüm üyeleri saygı ve sevgi ile selamlayarak Kurucu Başkan Dr. Emin Olcay ve tüm yönetim kurullarına teşekkürlerini sunarak başladı. Toplantıda olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Dr. Halıcı, her biri çok değerli üyelerden oluşmuş ENOSAD’ın, kurulduğu günden beri yönetim kurulları olarak ENOSAD’ın sahip olduğu vizyon ve misyon çerçevesinde çalışmalarını yürüterek derneği layık olduğu noktaya ulaştırmanın her zaman hedefleri olduğunu, bu dönemdeki yönetim kurulunun da benzer yaklaşımla ve mevcut koşullar içerisinde gereken çalışmaları yaptığını belirtti.

Dr. Halıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tüm dünyada dramatik değişimlerin, teknolojik gelişmelerin yaşandığı bu dönemde, gerek ENOSAD üyeleri gerekse sektör açısından bakıldığında, derneğimiz, ülkemizde teknoloji odaklı sanayinin gelişmesi için önemli rol oynayacak ve ilk akla gelen derneklerden birisi konumunda bulunmaktadır. Bu bilinçle özellikle kuruluşunda endüstriyel otomasyon, günümüzde ise sanayinin dijital dönüşümü-Endüstri 4.0 kavramıyla özdeşleşen derneğin bu kavramları yapay zeka ve hatta Toplum 5.0 yaklaşımıyla destekleyerek üyeler, kamu ve diğer STK’larla yürütülen çalışmaların daha da geliştirilmesinde faydalı olacağını değerlendiriyorum. Ayrıca sanayide dijital dönüşüme geçmek, doğru ve etkin bir çözüm oluşturmak için kamu, özel sektör, milli eğitim ve STK’ların bir araya gelerek çözüm oluşturmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada başarılı bir dijital dönüşümün gerçekleşeceğinin anlatılması ve uygulanmasında da ENOSAD’a büyük bir görev düşmektedir.

Teknolojik hizmetlerin yanında başka konularda da ENOSAD’ın örnek bir dernek olma özelliğiyle ayrıcalıklı bir yerde olduğunu belirten Dr. Halıcı, özellikle Dr. Emin Olcay’ın başlattığı ve uygulamalarıyla gösterdiği saygılı olma, farklı düşünme, etik olma, yeni fikirler ve eleştiriye açık olma yaklaşımlarının kendileri için örnek olduğunun altını çizdi. ENOSAD’da başından beri var olan yaklaşımın bundan sonra da devam ettirileceğini sözlerine ekleyen Dr. Halıcı, sözlerini kuruluşundan bugüne kadar emeği geçen tüm başkanlar ve yönetim kurullarına, çalışma arkadaşlarına değerli çalışmalarından dolayı tekrar teşekkür ederek ve yeni dönemin tüm ENOSAD ailesine hayırlı olmasını ve tüm ENOSAD üyelerine, öncelikle sağlık olmak üzere işlerinde kolaylıklar dileyerek sonlandırdı. 

ENOSAD Başkan Yardımcısı Hasan Terzioğlu ise, geçen dönemin kendi içinde çok değişik bir dönem olduğunu, özellikle Türkiye’deki ekonomik şartların değişmesi, farklı olması, sektörde iş yapan firmaları etkilediğini, başka zamanlarda olmadığı kadar sert bir kriz dönemi geçirdiklerini, ancak bu dönemin de geçeceğini dile getirdi.  

 

Geçen dönemde özellikle dikkat ettikleri noktalardan bir tanesinin birlikte iş yapabilme, yapılan aktivitelerde birlikte olabilme olduğunu kaydeden Terzioğlu, bu noktada derneğe yeni nesil bakış açısıyla dinamizm getirecek Genç ENOSAD’ın kurulması konusunda çok ciddi emekleri olan Tunç Atıl’a teşekkür etti. 

Geleceğe dönük, hem şirketleri açısından hem de Türkiye’nin geleceği açısından teknolojiyi takip etme, yenilikleri uygulama açısından son derece başarılı geçen bir çalışma dönemi olduğunu söyleyen Terzioğlu, “Teknolojiyi takip etme noktasında TÜBİTAK gibi kuruluşlarla dijitalizasyon konusunda yapılan çalışmalar var. Dijitalleşme seviyelerini değerlendirme konusunda özellikle üyelerimizin firma bulmada destekleri gerekmektedir. Eğer bu firmalar ile referanslar oluşturabilirsek, sistemin daha iyi çalışacağını düşünüyorum. Dolayısıyla bu tür firmaların seçilip buralarda uygulamalar yapılması için tüm üyelerimizden destek bekliyor ve herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

   

Türkiye Makine Federasyonu (MAKFED) adına toplantıya katılan ve bir konuşma gerçekleştiren MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır da konuşmasına, Sanayi Bakanlığı’nda Makine Şube Müdürü olduğu zamanlarda ENOSAD ile ilk tanışmalarından bahsederek başladı. Sonrasında tüm ENOSAD ekibiyle dostluklarının geliştiğini ve çok yakın çalışmalar yaptıklarını aktaran Bakır, 10 yıl kadar önce de yine bu otelde endüstriyel otomasyonla ilgili çok önemli bir zirve olduğunu, sonrasında yine yollarının kesiştiğini kaydetti.

Genel Sekreterliğini yaptığı MAKFED ile ilgili bilgiler veren Bakır, “MAKFED halihazırda bünyesinde 23 derneği barındırmakta ve her segmentte tek bir derneğin sektörünü temsil etmektedir. Buradaki amaç, dünyada ve Avrupa’da olduğu gibi sektörü sağlıklı bir şekilde örgütlemektir. Federasyonumuz bünyesinde bulunan 13 dernek başta Avrupa olmak üzere, 21 uluslararası kuruluşta Türkiye’yi başarıyla temsil etmekte ve bazen de başkanlıklarını yapmaktadır. ENOSAD, bildiğiniz gibi aynı zamanda Uluslararası Robotik Federasyonu’nun (IFR) bir üyesi. Gelecekte belki ENOSAD’dan bir isim IFR’nin başkanlığını yapabilir diye düşünüyorum. MAKFED’de bu segment derneklerin yanı sıra federasyona hayat veren, ruh ve can veren tarafların da endüstriyel otomasyon, yazılım, elektrik-elektronik, hidrolik-pnömatik gibi bileşenler ile başta ENOSAD olmak üzere, diğer kuruluşlarla birlikte yer almaktadır ve bu şekilde büyük bir ailedir.” dedi. 

ENOSAD’ın, teknoloji tedarikçilerinin makinacılar açısından önemini vurgulayan Bakır, “Bu firmaların bir kısmı ulusal, bir kısmı da uluslararası dünya devleri firmalardır ve büyük bir bölümü Türkiye’de ciddi bir şekilde konuşlanmış durumdadır. Hatta bu firmalar birçok uluslararası operasyonlarını artık İstanbul’dan gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla bu firmaların da sektör açısından çok değerli olduklarını söyleyebiliriz. Bu nedenle onları da ulusal firmalar olarak görmekteyiz ve böylece hep birlikte büyük bir sinerji oluşturmaktayız.” biçiminde konuştu. Toplantıda bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Zühtü Bakır konuşmasını, Başkan Hasan Basri Kayakıran’a yeni döneminde başarılar dileyerek ve her zaman birlikte bir aile olduklarının altını çizerek noktaladı. 

AKDER adına toplantıya katılan Genel Sekreter Gürbüz Kançal da; toplantıda yer almaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, kardeş dernek olarak ENOSAD ve AKDER’in iş birliklerinin artarak devam edeceğini söyledi. Kançal, yeni yönetime hayırlı olsun dileklerini sundu ve başarılar diledi.  

Toplantı; yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması, denetleme kurulu raporunun okunması, hesap dönemine ilişkin olarak finansal tabloların okunması, müzakeresi ve onaylanması ve tahmini bütçenin müzakere edilerek onaylanması ile devam etti. Yönetim kurulu üyelerinin faaliyetlerinden dolayı ibra edilmesinin ardından dernek organlarının seçimi ve MAKFED’e ENOSAD delegelerinin seçimi yapıldı. Katılan üyelerin dilek ve temennileri sonrası toplantı tamamlandı ve ardından düzenlenen akşam yemeği ile buluşma sona erdi.  

 

 

 

EMERSON Process Management Ltd. Şti. 
MCS Otomasyon San. Tic. Ltd. Şti. 
YRM OTOMASYON Mühendislik Taah. Elekt. San. ve Tic. A.Ş. SİSEL Mühendislik Elektronik San. ve Tic. A.Ş. HAKAN Elektrik ve Enerji Sistemleri San.Tic. Ltd.Şti. AKIM METAL San. ve Tic. A.Ş. DELTA GREENTECH Elektronik San. Ltd. Şti. NETES Mühendislik ve Dış Tic. A.Ş. AB MARKET Elektrik Otomasyon San. ve Dış Tic. A.Ş. PARKER Hareket ve Kontrol Sistemleri Tic. Ltd. Şti. 
EMKO Elektronik San. ve Tic. A.Ş. DORUK Otomasyon ve Yazılım San. Tic. A.Ş. AK OTOMASYON  San. ve Tic. Ltd. Şti. DIGITERRA TEKNOLOJİ A.Ş. OTKON Mühendislik ve Elektrik San. Tic. Ltd. Şti. PROSES Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. HANNOVER FAIRS TURKEY Fuarcılık A.Ş. OMRON Electronics Ltd. Şti. WEIDMULLER Elektronik Tic. Ltd. Şti. TURCK Otomasyon Tic. Ltd. Ști. PEPPERL+FUCHS Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. ASP Otomasyon A.Ş. 
ROBOSAN OTOMASYON A.Ş. DELTA VANA Kontrol Sistemleri ve Mühendislik San. Tic. A.Ş. BİLKO Bilgisayar Otomasyon ve Kontrol A.Ş. AKBİL Endüstriyel Kontrol Sistemleri A.Ş.
HALICI Elektronik Telekomünikasyon San.Tic. Ltd. Şti. ROCKWELL Otomasyon Tic. A.Ş. DANFOSS Otomasyon ve Kontrol Ürünleri    Tic. Ltd. Şti. SCHUNK Intec Bağlama Sistemleri ve Otomasyon San. ve Tic. Ltd. Şti. SMS - Sanayi Malzemeleri Üretim ve Satışı A.Ş. İNTEGROL Entegre Kontrol Sistemleri Ltd. Şti. ANOT Endüstri ve Tic. A.Ş. DACEL Elektrik-Elektronik Mühendislik Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. FEMSAN Elektrik Motorları San. Tic. A.Ş. DOSTEL Otomasyon Elektrik Elektronik San. Tic. Ltd. Şti. NACHI Europe GMBH Türkiye Şubesi PHOENIX CONTACT Elektronik Tic. Ltd. Şti. GMT Endüstriyel Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. SİMTEKNO Endüstriyel Ürünler San. Tic. Ltd. Şti. ALTINAY Robot Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.
TEZMAKSAN Robot ve Otomasyon Teknolojileri San. Tic. A.Ş. KONTEK Kontrol Teknolojileri ve Otomasyon San. Tic. A.Ş. MURR ELEKTRONİK San. ve Tic. Ltd. Şti. ROBO Otomasyon Müh. Elek. Mak. San. ve Tic. A.Ş. EMF Motor San. ve Tic. A.Ş. 
BOSCH REXROTH Otomasyon San. ve Tic. A.Ş. ENTEK TEKNİK A.Ş. OSKON Elektrik-Elektronik Mak. San. Tic. Ltd. Şti. 
ALTERNATİF Yayıncılık Tanıtım Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti.
EMAS Elektroteknik Makine San. ve Tic. A.Ş. TEKNOWATT Akıllı Makine ve Otomasyon  Sis. San. ve Tic. A.Ş. GÜNMAK Endüstriyel Alet Pompa ve Otomasyon Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. 
IAS Bilgi İşlem Danışmanlık San. ve Tic. A.Ş. SIEMENS San. ve Tic. A.Ş.
MÜHENDİSLER Elektrik San. Tic. Ltd. Şti. KUKA CEE GmbH Merkezi Avusturya İstanbul Merkez Şubesi
RITTAL Pano Sistemleri Tic. A.Ş. OPKON Optik Elektronik Kontrol San. ve Tic. A.Ş. KPI Automation Endüstriyel Otomasyon Sistemleri Tic. San. Ltd. Şti. VAT ENERJİ Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş. ELİMKO Elektronik Ltd. Şti. LİMA Endüstriyel Bilgisayar Hiz. ve Tic. Ltd. Şti. DMY Elektrik Otomasyon Aydınlatma San. ve Tic. A.Ş.
SICK - Sensörler ve İleri Cihazlar Kontrol A.Ş. SCHNEIDER Electric San. ve Tic. A.Ş.
PVD - Proses Vana Donanım San. ve Tic. Ltd. Şti. 
ADVANTECH TURKEY Teknoloji A.Ş. ELİAR Elektronik San. A.Ş. METER Elektronik San. ve Tc. A.Ş. 
SEW-EURODRIVE Hareket Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. EGE Endüstriyel Kontrol Elektromekanik San. ve Tic. A.Ş. JUMO Ölçü Sistemleri ve Otomasyon
San. ve Tic. Ltd. Şti. STÄUBLI Sanayi Makine ve Aksesuarları Tic. Ltd. Şti. MEDEL Mühendislik ve Elektronik San. Tic. A.Ş. ANT Mühendislik San. ve Tic. A.Ş. TEMPA Pano San. ve Tic. A.Ş. 
ROBOTEK Otomasyon Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti. 
GSD - GENEL SİSTEM DİZAYNI Mühendislik Bilişim Taahhüt San. ve Tic. A.Ş. FESTO San. ve Tic. A.Ş.
BAUMÜLLER Motor Kontrol Sistem San. Tic. Ltd. Şti. SERVO KONTROL Makina Otomasyon Dış Tic. Ltd. Şti. ProsesTÜRK Endüstriyel Otomasyon ve Makina San. Tic. Ltd. Şti. ENTEK Otomasyon Ürünleri San. Tic. A.Ş. ENKO TEKNİK Elektrik Makina ve Kontrol Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti. BGM Mühendislik ve Endüstriyel Uygulamalar San. ve Tic. Ltd. Şti. 
E3TAM A.Ş. EATON Elektrik Tic. Ltd. Şti. HİDREL Hidrolik Elemanlar San. Tic. A.Ş. 
ÖZDAŞ Mühendislik San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. OKSİTEM Otomasyon Kontrol Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. ABB Elektrik A.Ş.
MITSUBISHI ELECTRIC Turkey Elektrik Ürünleri A.Ş.
KARDEŞ ELEKTRİK San. ve Tic.A.Ş. ifm electronic Elektrikli ve Elektronik Aletler İth.İhr.Paz.Tic.Ltd.Şti. OPTİMUM Süreç Tasarımı ve Uygulamaları San. ve Tic. Ltd. Şti. FANUC Turkey Endüstriyel Otomasyon Tic. Ltd. Şti. LEUZE electronic San. ve Tic. Ltd. Şti. 
HKTM - HİDROPAR Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi San. ve Tic. A.Ş. EKSEN Yayıncılık Fuarcılık Tanıtım Hizm. Ltd. Şti. YASKAWA Turkey Elektrik Tic. Ltd. Şti. SMC Turkey Otomasyon A.Ş. HİD-TEK Makina San. ve Tic. Ltd. Şti. WAGO Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. 
EMİKON Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti. BİLGİ Otomasyon San. Tic. A.Ş. AES - ACAR Endüstriyel Sistemler San. ve Tic. A.Ş. KLEMSAN Elektrik Elektronik San. ve Tic. A.Ş.
Makine Sanayii Sektör Platformu
 
Makine Sanayii Sektörü Platformu Üyesidir
Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu MAKFED Üyesidir
International Federation of Robotics ifr Üyesidir