board

yönetim kurulu

Başkanın Mesajı


Değerli paydaşlarımız,


Dolu dolu 20 yılı geride bırakan, bu süre içinde görev yapan 5 saygın başkanımızın çok değerli bir marka haline getirmiş olduğu ENOSAD Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneğimiz, 38 i uluslararası bileşen üreticisi 115 üyesiyle sanayide dijital dönüşüm, robotik, fabrika otomasyonu ve proses otomasyonu konularında tüm sektörlere mühendislik çözümleri sunan orta- yüksek teknoloji sağlayıcısı konumundadır. Yönetimi devraldığımız 2023 yılı Mayıs ayından bu yana çıtayı daha da yukarılara taşımak adına “Rekabet Öncesi İşbirliği” ni odağına alan yoğun bir program yürütüyoruz.


İlk olarak, sosyal sorumluluğumuz gereği mevcut kurullarımıza “Sanayide Kadın Eli” ile “Yeşil Mutabakat ve Sürdürülebilirlik” kurullarımızı ekledik. Bunun yanında, eski başkanlarımızdan oluşan “Yüksek İstişare Kurulu” nu kurduk, daha önce bir araya getirdiğimiz “Genç Enosad” ekibinden de ayrı bir kurul oluşturarak 3 nesli bir araya getirdik.

Genel Kuruldan aldığımız yetkiyle “Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği İktisadi İşletmesi” nin kuruluş işlemlerini başlattık, eski Festo Türkiye Satış Müdürü Sayın Tuncay Soydaş ENOSAD Genel Sekreteri ve İktisadi İşletme Müdürümüz oldu.


Yeni dönemimize, her yılın en önemli otomasyon etkinliklerinden WIN Eurasia Fuarı ile başladık. Geçtiğimiz dönem Ankara ve Konya’da başlatılan “DİJİTAL OSB Buluşmaları” projesi kapsamında 2023 içinde Çerkezköy, İzmir Atatürk ve Bursa Nilüfer, 2024 başında da Gaziantep ve Manisa OSB organizasyonlarını gerçekleştirdik, buluşmalar 2024 içinde Adana, Denizli, Gebze ve Eskişehir’de devam edecek. Aralık ayında düzenlenen ST ENDÜSTRİ Zirvesinde Robot Yatırımları, Endüstri 4.0 Uygulamaları ve Proses Zirvelerinde etkin rol aldık. 


Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İşletme Yönetimi Bölümü ile birlikte düzenlediğimiz ve Üniversite- Sanayi iş birliği açısından büyük değer verdiğimiz “İşletme Yönetimi Açısından Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Dijital Dönüşüm Stratejileri" Çalıştayını, 2024 Martında “Kurumsal İkiz Dönüşüm- Sürdürülebilirlik ve Dijital Dönüşüm” Çalıştayı izledi.


2023 Ağustos ayında Çin’in Foshan City-Nanhai Bölgesi Sanayi ve Ticaret Federasyonu yetkilileri ve firma temsilcilerini ağırladık, Otomatik Kontrol Türk Milli Komitesi TOK 2023 Otomatik Kontrol Ulusal Konferansına sponsor olduk, pandemi döneminden bu yana özlenen geleneksel Boğaz tekne gezimizde üyelerimizle bir araya geldik.


Hemen sonrasında, FRAUNHOFER IAO Stuttgart Enstitüsü Müdürü Sayın Mehmet Kürümlüoğlu ile görüşmeler başlatılarak, 20 ENOSAD üyesinin teknoloji sağlayıcısı olarak makine ve otomotiv sanayicilerine verilecek dijital dönüşüm destekleri kapsamında, sanayinin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla ODTÜ içinde kurulu BİLTİR (Bilgisayar Destekli Tasarım ve İmalat, Robotik Araştırma ve Uygulama Merkezi) içinde yürütülecek projede yer almaları sağlandı.

Aynı üyelerle, ulusal sanayi koordinasyonu T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yürütülen Dijital Avrupa Programı kapsamında ülkemizde açılacak olan ADİM Avrupa Dijital İnovasyon Merkezleri projesine Kocaeli Sanayi Odası tarafından oluşturulan ve ön başvurusu geçen konsorsiyumda iştirakçi ortak olarak yer aldık.


Ekim ayında Cumhuriyetimizin 100. Yılını, Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü Başkanı Sayın Prof. Dr. Sevtap Demirci’nin “Lozan” konulu muhteşem sunumu eşliğinde Sabancı Üniversitesinde coşkuyla kutladık.

MAKFED tarafından düzenlenen Makine Zirvesinin ardından, Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği POMSAD tarafından ODTÜ de düzenlenen Pompa ve Vana Kongresine katılarak, teknoloji sağlayıcısı olarak ENOSAD üyelerinin sektöre sağlayabileceği katkılar üzerine görüş alışverişinde bulunduk.


2024 başından itibaren üyelerimize dokunmak, onların geri bildirimlerini alıp değerlendirmek ve bu doğrultuda ENOSAD ın üyelerine daha iyi hizmet vermesine katkıda bulunmak amacıyla üye ziyaretlerimize başladık, 3 ay içinde 12 üye ve üye adayı ziyareti gerçekleştirdik. 


Yılın ikinci yarısında, kuruluş aşamasından bugüne kadarki gelişmeleri yakından takip ederek, Genel Kurulumuzu dahi inşaat halindeyken içinde gerçekleştirerek desteğimizi gösterdiğimiz, Kartal Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası iş

birliğinde hayata geçirilen Mühendislik ve Teknoloji Merkezi MAKİNA HANGAR a taşınacağız. MAKİNA HANGAR da Sanayi Danışma Kurulundaki görevimizle, birçok sektör derneği, üye teknoloji firmaları, start-up lar ile el ele, Hannover Fairs Türkiye ile iş birliği içinde organize edeceğimiz sempozyumlarla İktisadi İşletmemizi geliştirecek, son kullanıcıların da katılacağı etkinliklerle çok geniş bir yelpazede teknoloji alanında tüm sektörlere destek olacağız.


WIN Eurasia 2024 Fuarına katılım ve desteğimiz sürecek. Ayrıca yine destekçisi olduğumuz, Aralık 2024 te düzenlenecek ST Endüstri Zirvesi öncesinde, Türkiye’nin ilk 1.000 firması dışında kalan KOBİ leri teknolojiyle buluşturmak adına ortak bir proje yürütme konusunda ST Alternatif Fuarcılık ile anlaşarak çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz.   


Tunç ATIL


ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı 


item.name
Tunç ATIL
Başkan
HKTM
item.name
Hasan Basri KAYAKIRAN
Başkan Yardımcısı
EMF Motor
item.name
Hasan TERZİOĞLU
Başkan Yardımcısı
ENTEK Teknik
item.name
Cem ŞANLIMEŞHUR
Sekreter Üye
DELTA Vana Otomasyon
item.name
Mehmet KAHVECİ
Sayman Üye
SICK
item.name
Erkan CİRİT
YK Üyesi
DACEL Elektrik-Elektronik
item.name
Devrim PAKKAN
YK Üyesi
EMERSON
item.name
Derya SADİOĞLU
YK Üyesi
OTKON
item.name
Haluk ÖZCAN
YK Üyesi
ROBO
item.name
Hakan ESKİYAZICI
YK Üyesi
YASKAWA Turkey
item.name
Fatma AYDOĞDU
YK Üyesi
TEZMAKSAN
Copyright 2023 ENOSAD Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği | by Monolic